Zaujíma Vás, čo je(te) vo Vašom kurčati?

Chcete vedieť, čo sa skrýva za pojmami chutné, zdravé a výživné kuracie mäso?

Na chuť a kvalitu mäsa vplýva hneď niekoľko faktorov. Jedným z najdôležitejších je prostredie, v ktorom sú zvieratá chované. A určite sa zhodneme, že nie je chov ako chov.

Poďte sa s nami bližšie pozrieť na to, prečo pastevný chov zohráva tak dôležitú úlohu!

ČO JE TO VLASTNE PASTEVNÝ CHOV A V ČOM JE ŠPECIÁLNY?

– každodenný presun na lúke

Naše kurčatá chováme vo voľnom výbehu na zelenej lúke. Prečo? Kurčatá vďaka svojmu rýchlemu metabolizmu rýchlo rastú, s čím súvisí aj ich vysoká spotreba krmiva a teda i veľké množstvo vyprodukovaného trusu.

Možno ste si všimli, že keď niekto chová hydinu na jednom mieste na dvore, väčšinou sa tam namiesto zelenej trávy vyskytuje už iba blato a vrstva trusu.

Čerstvá zelená tráva pritom obsahuje chlorofyl – zelené farbivo, ktoré pôsobí ako akýsi „čistič“ organizmu zvierat. A my chceme, aby zvieratá tento čistič mali k dispozícii.

Preto naše zvieratá každý deň presúvame na novú plochu, aby si vedeli pochutiť na tráve s vitamínmi a minerálmi a nebývali na špinavom a vydupanom blate.

– regeneratívne poľnohospodárstvo

Zvieratá svojim pohybom po lúke zároveň regenerujú krajinu – neudupú a nezničia vegetáciu, ale trávu spasú a pohnoja, a tak produkujú úrodnejšiu pôdu, pomáhajú obnovovať trávnaté porasty a zadržiavať povrchovú vodu.

KEĎ SÚ VAŠE ZVIERATÁ NEUSTÁLE VONKU, NIE JE IM ZIMA?

– čerstvý vzduch

Čerstvý vzduch, na rozdiel od vzduchu s toxickými výparmi v hydinárni, prispieva ku kondícii zvierat a umožňuje zdravý vývoj ich orgánov, najmä pľúc.

Prirodzené výkyvy teplôt (teplo počas dňa a chlad v noci) a počasia (slnko, dážď, vietor atď.)  pomáhajú zvieratám naberať prirodzenú imunitu a silu, čo vedie k rastu pevnejších svalových tkanív a dostatočnému vývinu kostí a kĺbov, aby uniesli svoje telo.

Mäso je tak hutnejšie, obsahuje menej vody a nakoniec aj jeho menšie množstvo nás dokáže nasýtiť.

– prirodzené striedanie svetla a tmy

Naše zvieratá nie sú rušené umelým nočným svietením len za účelom podpory prejedania sa krmivom. Pravidelne striedanie dňa a noci – svetla a tmy – umožňuje zvieratám zrelaxovať a vyspať sa.

V noci si zvieratá v záhrade poriadne oddýchnu a cez deň si užívajú chutné krmivo, trávu, hmyz a pohyb či oddych na čerstvom vzduchu.

AKO JE TO S KRMIVOM, VEĎ IBA TRÁVA IM ZREJME NESTAČÍ?

– čistá kŕmna zmes

V prípade hydiny tvorí tráva asi 10% – 15% z dennej dávky krmiva. Zvyšok je šrot zo pšenice, kukurice a sóje. Myslíte, že to stačí? Nuž aj my ľudia potrebujeme pestrú stravu a kombinácia sýteho jedla so zeleninou a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu je na nezaplatenie.

Naše krmivo taktiež neobsahuje GMO sóju, preventívne liečivá či urýchľovače rastu.

Keďže kosti z kurčiat sa využívajú na prípravu vývarov, prirodzene chceme, aby samotné kosti (ale aj kĺby či chrupavky) neobsahovali reziduá akýchkoľvek „zlepšovákov“.

Preto je pre nás dôležité, aby zvieratá počas celého života – a nielen na konci chovu – požívali také krmivá, ktoré zabezpečia zdravé kosti, tkanivá a mäso plné živín.

MAJÚ TEDA VAŠE KURČATÁ „ŠŤASTNÝ ŽIVOT“?

– humánny spôsob chovu

Vďaka kombinácii vyššie spomenutých faktorov zažívajú naše zvieratá počas života minimum stresu a stresový hormón kortizol sa tak netvorí ani neukladá v mäse a kostiach, čo sa prejavuje na kvalite a chuti mäsa.

Naše kurčatá taktiež spracovávame priamo u nás na farme, aby sme sa vyhli akýmkoľvek stresujúcim presunom.

Toto všetko vplýva aj na našu ľudskú psychiku – našu schopnosť vychutnať si kvalitné mäsité jedlo, keď vieme, že zvieratá, z ktorých mäso pochádza, mali pekný život na záhrade, či dokonca prispeli k regenerácii krajiny.